reklama
kategoria: Inne
5 styczeń 2023

66 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

66 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. Były kolejne próby forsowania granicy na rzekach.
REKLAMA

Na terenie działania placówki SG w Krynkach 17-osób, w tym 13 Syryjczyków i czterech Egipcjan przedostało się do Polski przez rzekę Świsłocz, którą pokonali na pontonie.

W innym miejscu, przez rzekę Wołkuszanka (teren działania przez SG w Płaskiej), przeprawiło się dwóch Kongijczyków i obywatel Angoli - poinformowała Straż Graniczna.

Łącznie wcześniej w dniach 1-3 stycznia 2023 r. SG odnotowała 115 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Razem z danymi ze środy to 181 prób.

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż 200 metrów. Przestało obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak motywowała swój wniosek o ten zakaz Straż Graniczna.

Od 1 stycznia przy granicy obowiązują natomiast przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody - wydane we wrześniu 2021 roku, w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest - wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obecnie obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".

Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km. Do końca 2022 r. oddano sześć odcinków zapory elektronicznej o łącznej długości 108 km. SG zapowiadała w ostatnich dniach, że całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia 2023 r.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tuchola
2.8°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tucholi

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury w Czersku...
wstęp biletowany