reklama
kategoria: Inne
13 sierpień 2013

Burze nam nie straszne – zobacz jak zabezpieczyć swój sprzęt

zdjęcie: Burze nam nie straszne – zobacz jak zabezpieczyć swój sprzęt / Fot. Wikipedia Commons, Ziemor, CC 2.5
Fot. Wikipedia Commons, Ziemor, CC 2.5
Okres gorących i słonecznych dni jeszcze się nie skończył. Niestety, letniej aurze często towarzyszą także gwałtowne zmiany pogody – ulewy, huragany, gradobicie, a także silne burze z piorunami. Skutki tych nagłych wyładowań atmosferycznych mogą być zgubne dla naszych urządzeń elektronicznych. Jak ochronić sprzęt przed zniszczeniem? Wbrew pozorom nie jest to trudne.
REKLAMA

Burza jest najgwałtowniejszym ze zjawisk pogodowych z jakim możemy spotkać się w naszym kraju. W Polsce 70 procent wyładowań występuje w okresie wakacyjnym, jednak przyjmuje się, że sezon burzowy rozpoczyna się już w kwietniu i trwa nawet do ostatnich dni września. Częstotliwość występowania wyładowań atmosferycznych zdecydowanie przeważa na południu Polski. Podhale i Bieszczady to prawdziwi rekordziści pod tym względem. W ciągu roku notuje się tam nawet 34 dni pod znakiem silnych grzmotów!

Każdego roku gwałtowne fale burz powodują duże spustoszenia i liczne szkody materialne. Uszkodzeniom ulegają m.in. stacje transformatorowe, rurociągi oraz kable łączności. Silne wyładowania są przyczyną 800 - 1100 pożarów w ciągu roku. Przeciętne natężenie prądu w błyskawicy wynosi ok. 20 000 A (dla porównania, żarówka 75 - watowa pobiera prąd o natężeniu 1/3 A). - Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem – tłumaczy dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pomimo dużej świadomości niebezpieczeństwa płynącego z tytułu gwałtownych wyładowań, wciąż niewiele obiektów użytkowych posiada odpowiednie zabezpieczenia. Najbardziej rozpowszechnioną metodą ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi są instalacje odgromowe, umieszczane nad obiektami chronionymi, powszechnie nazywane piorunochronami. Prawidłowo zainstalowane piorunochrony gwarantują niewielkie prawdopodobieństwo przeniknięcia wyładowania do wnętrza budynku, jednak ogromna energia błyskawicy uderzającej w budynek, bądź w jego pobliżu  może spowodować uszkodzenia wrażliwego sprzętu elektronicznego.- Skutki wyładowań atmosferycznych oprócz zniszczonego sprzętu to także możliwa utrata danych gromadzonych na twardych dyskach komputerów – ostrzega Dariusz Koseski, wiceprezes Schneider Electric.

Najskuteczniejszą ochronę gwarantuje nam zainstalowanie wielopoziomowych systemów zabezpieczeń. – Nie powinniśmy bazować jedynie na piorunochronach. Kompleksowe bezpieczeństwo zarówno sprzętu elektronicznego, jak i danych przechowywanych na dysku naszego komputera, zapewni profesjonalne urządzenie przeciwprzepięciowe -– mówi Dariusz Koseski. – Na silne wyładowania najbardziej podatne są komputery. Uszkodzenia mogą nastąpić już na skutek niewielkich skoków napięcia. Na szczęście procesy zabezpieczeń są stosunkowo proste i bardzo skuteczne.

Kiedy będziemy rozważać możliwości ochrony naszych komputerów, warto wziąć pod uwagę zakup listwy przeciwprzepięciowej. Dzięki niej napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości zostaje znormalizowane do bezpiecznego poziomu. Cena listwy przeciwprzepięciowej jest nieporównywalnie niższa niż koszty ewentualnych szkód, jakie powstałyby na skutek skoków napięcia w naszym gospodarstwie domowym.

Żródła nadesłane

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tuchola
3.8°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tucholi

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury w Czersku...
wstęp biletowany