Fijołek (45,1 proc.) i Strojny (18,6 proc.) w drugiej turze wyborów
Zgodnie z opublikowanym w niedzielę wieczorem sondażem exit poll trzeci wynik zdobył Waldemar Szumny (KW PiS) - 17,9 proc., a kolejne: Adam Dziedzic (KWW PSL-Trzecia Droga) - 9,7 proc., Karolina Pikuła (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) - 7,4 proc. oraz Janusz Niemier (KWW Ruch Obrony Polski) - 1,3 proc.
Według sondażu frekwencja w Rzeszowie wyniosła 50,4 proc.
Konrad Fijołek ma 47 lat, z wykształcenia jest socjologiem, od 2002 roku nieprzerwanie zasiadał w radzie miejskiej, był też jej wiceprzewodniczącym. Rzeszowem rządzi od czerwca 2021 roku, kiedy wygrał przedterminowe wybory. Na stanowisku zastąpił prezydenta Tadeusza Ferenca, którego był bliskim współpracownikiem. Za Fijołkiem stanęła cała zjednoczona ówczesna opozycja. Wybory wygrał w pierwszej turze uzyskując 56 proc. poparcie. Teraz poparła go m.in. PO, Nowa Lewica i Polska 2050.
Fijołek szedł do wyborów z hasłem "Rzeszów jest najważniejszy". Jest to takie samo hasło, które miał w czasie kampanii w 2021 r. "Dla nas to hasło jest cały czas aktualne. Przed polityką tą dużą i małą, interesami poszczególnych grup. Rzeszów jest zawsze najważniejszy" – mówił w ankiecie PAP.
W czasie kampanii podkreślał, że chce się zająć m.in. zmniejszeniem korków w mieście. Deklarował również, że chce dokończyć projekty, które zaczął w minionej kadencji, w tym kontekście wymienił m.in. budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, aquaparku czy łącznika drogowego ulic Warszawskiej i Krakowskiej.
Jacek Strojny ma 48 lat, jest kandydatem ruchu miejskiego "Razem dla Rzeszowa" założonego w sierpniu 2020 roku przez 11 stowarzyszeń i organizacji obywatelskich. Ich znakiem rozpoznawczym była walka z patodeweloperką. Z wykształcenia jest ekonomistą, profesorem Politechniki Rzeszowskiej. Od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem projektami, samorządem lokalnym i rozwojem terytorialnym. Od 14 lat pracuje w radach nadzorczych spółek komunalnych związanych z ciepłownictwem czy budowaniem mieszkań komunalnych. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pomagał zarządzać projektami w administracji centralnej.
Jego hasło wyborcze to "Rzeszów idzie nowe".
W jego programie wyborczym znalazło się osiem priorytetów: gospodarka, komunikacja, przestrzeń, sport i rekreacja, kultura, jakość życia rozumiana jako bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie, polityka senioralna, polityka mieszkaniowa, polityka wobec osób z niepełnosprawnościami, a także partycypacja społeczna i zarządzanie miastem.
Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia.(PAP)
huk/ api/ agzi/