22 styczeń 2024

Tuchola nad Brdą i jeziorami

zdjęcie: Tuchola nad Brdą i jeziorami / Longdistancer/CC BY 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Longdistancer/CC BY 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Odkryj unikalny charakter Tucholi, będącej stolicą Borów Tucholskich i położonej na Pomorzu Gdańskim. Przekrocz progi Tucholskiego Parku Krajobrazowego, gdzie natura rozkwita w swojej najpiękniejszej formie.

Tego szukamy w Tucholi

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Tuchola praca, Tuchola pogoda, Tuchola,
Tuchola wiadomości z ostatniej chwili, PUP Tuchola, technikum leśne Tuchola.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Tucholi, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Tuchola to starożytne miasto na Pomorzu, będące stolicą Borów Tucholskich. Od swojego powstania Tuchola pełniła istotną rolę jako strategiczny punkt na skrzyżowaniu szlaków handlowych łączących południe z północą („via magna”) oraz zachód z wschodem („via regia”). W XIII wieku zaczęła zastępować Raciąż jako kluczowy ośrodek kasztelański i centralę władzy lokalnej. Z niewielkiej osady handlowej szybko przekształciła się w potężne centrum terytorialne, stając się siedzibą miejscowych władz.

Początki Tucholi sięgają XIII wieku, kiedy to książęta kaszubscy, być może Sambor I lub Mściwoj II, założyli to miasto. Mściwoj II zaprosił arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę do Tucholi dla konsekracji kościoła „ad consecrandam ecclesiam In Thuchol” 9 października 1287 r. W tym okresie Tuchola stała się jednym z ważniejszych osad na południowo-zachodniej części Pomorza Gdańskiego.

Prawa miejskie Tuchola prawdopodobnie otrzymała na przełomie XIII i XIV wieku, choć pierwszy pisemny przywilej lokacyjny został wystawiony w Malborku 22 lipca 1346 r. przez wielkiego mistrza Henryka Dusemera, nadając miastu prawa chełmińskie. Tuchola składała się z dwóch głównych części: miejskiej i zamkowej, z drewnianą zabudową wewnątrz miasta oraz murowanymi obiektami, takimi jak gotycka fara pw. św. Bartłomieja i ratusz. Zamek i miasto były otoczone murami obronnymi oraz fosą.

Święta Małgorzata jest patronką Tucholi i widnieje na wszystkich pieczęciach miejskich. Legenda głosi, że podczas oblężenia Tucholi św. Małgorzata ukazała się obrońcom, nakazując im rzucać chlebem w wrogów. Najeźdźcy, przekonani o sile mieszkańców i obfitości zapasów, odstąpili od oblężenia.
Św. Małgorzata przedstawiana jest w koronie z aureolą. W zależności od wizerunku w jednej ręce trzyma krzyż, a w drugiej gołębia. Przedstawiana jest także jako postać depcząca smoka.

Po włączeniu do Polski w 1466 r. Tuchola stała się miastem królewskim oraz siedzibą starostów. Od 1593 r. pełniła funkcję centralną dla klucza dóbr królewskich stołowych. W 1623 r. właścicielką miasta została Konstancja, żona Zygmunta III Wazy.

W czasie wojny polsko-szwedzkiej, zwanej potopem w latach 1655–1660 Tuchola znacznie ucierpiała, a dodatkowe zniszczenia przyniósł wielki pożar w 1781 r.

W okresie rozbiorów miasto zaczęło się dynamicznie regenerować, pełniąc rolę lokalnego centrum administracyjno-handlowo-usługowego. Stało się także miejscem intensywnego osadnictwa niemieckiego. Kościół ewangelicki został zbudowany w 1837 r., a w 1883 r. Tuchola uzyskała połączenie kolejowe z Chojnicami, a w 1914 r. z Więcborkiem. W XIX wieku powstały pierwsze zakłady przemysłowe w branżach drzewnej, spożywczej, metalowej i maszynowej, które były rozwijane w XX wieku. W 1875 r. założono średnią szkołę leśną.

W styczniu i lutym 1945 r. znaczna część miasta uległa zniszczeniu. Po zakończeniu II wojny światowej wokół Tucholi powstała rozbudowana baza turystyczna, zaspokajając potrzeby odwiedzających Bory Tucholskie. Utworzono też Muzeum Borów Tucholskich.
Nie daj pogodzie się zaskoczyć! Sprawdź prognozę w Tucholi
Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!