reklama
kategoria: Na Sygnale
30 lipiec 2024

Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka i praworządności za reformą TK

zdjęcie: Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka i praworządności za reformą TK / fot. PAP
fot. PAP
Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka i praworządności zajęły się we wtorek omówieniem poprawek do ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny. Obie komisje głosowały za przyjęciem ustaw.
REKLAMA

W obu głosowaniach za przyjęciem ustaw było 11 senatorów, przeciw tym ustawom głosowały 2 osoby. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Podczas posiedzenia komisji omówiono 55 proponowanych poprawek do ustaw, z których większość była poprawkami redakcyjnymi. Podkreślono, że reforma TK ma prowadzić do zagwarantowania jak najdalej idącej apolityczności, a istotą projektu jest przywrócenie stanu normatywnego sprzed 2015 r.

"To jest sytuacja, która jest wyjątkowa, ponieważ projekt miał charakter społeczny, ekspercki, powiedziałbym nawet, że apolityczny" - ocenił dr Tomasz Zalasiński, reprezentujący stronę społeczną.

Oba projekty - zarówno ustawy o TK, jak i przepisów wprowadzających ustawę zostały wniesione jako projekty poselskie. Razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK, która została zaprezentowana na początku marca przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i polityków koalicji rządzącej.

Według zamierzeń, po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy obecnie odnoszące się do funkcjonowania Trybunału - o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Jednocześnie - jak przewidziano - wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" mają być "nieważne i niewywierające skutków".

Podczas posiedzenia komisji wypowiedziała się również sędzia Anna Dalkowska występująca w imieniu KRS, która stwierdziła, że "przedłożone ustawy są niezgodne z Konstytucją RP i to są niezgodności o charakterze fundamentalnym i zasadniczym".

"W tych przepisach po raz pierwszy w historii nowożytnej funkcjonowania państwa polskiego dochodzi do stwierdzenia nieważności wyroków na podstawie ustawy. Takiej regulacji nie znało ani państwo komunistyczne, ani okres dwudziestolecia międzywojennego, ani okres wojenny" - powiedziała sędzia Dalkowska, dodając, że "nie ma w prawie publicznym takiej konstrukcji nieważności orzeczeń sądów, który to skutek wywoływałaby ustawa zwykła".

Następnie podkreśliła, że szereg orzeczeń TK wywołało skutki dla obywateli, dla przedsiębiorców i dla gospodarki, a przyjęcie ustaw wprowadzi chaosu w porządku prawnym - w gospodarce oraz w prawach i wolnościach obywateli.

Sędzia Dalkowska dodała, że obie ustawy wprowadzają nieznaną konstytucji kategorię sędziego nieuprawnionego oraz że skracają w sposób nieuprawniony kadencję sędzi TK, którą reguluje konstytucja. Oceniła, że oba projekty ustaw powinny zostać poddane kontroli zgodności z konstytucją.

Sejm uchwalił obie ustawy w zeszłym tygodniu. Za nową ustawą o TK głosowało 242 posłów, przeciw było 202, nikt nie wstrzymał się od głosu. Z kolei przepisy wprowadzające nową ustawę o TK także poparło 242 posłów, przeciw było 200, również nikt nie wstrzymał się od głosu.

W środę Senat zbierze się na jednodniowym posiedzeniu plenarnym i zajmie m.in. obiema ustawami.

Projekty reformujące TK wpłynęły do Sejmu na początku marca br.; podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Ich pierwsze czytanie odbyło się pod koniec kwietnia. Przed tygodniem prace nad obydwoma projektami zakończyła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która wcześniej przeprowadziła też wysłuchanie publiczne w tej sprawie. Komisja nie zmieniła zasadniczych zapisów reformy. Drugie czytanie obu projektów Sejm przeprowadził w miniony wtorek.

Równolegle w Senacie toczą się prace nad projektem zmiany konstytucji dotyczącym TK. Tam również, w komisji ustawodawczej, zostało w początkach lipca przeprowadzone wysłuchanie publiczne dotyczące planowanych zmian. We wtorek senacka komisja rozpatrzyła postulaty, które zgłoszono podczas tego wysłuchania. Kontynuacja prac komisji ustawodawczej w Senacie ma nastąpić jesienią. (PAP)

mwt/ nl/ godl/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tuchola
2.2°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 16:13
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tucholi

kiedy
2025-02-01 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-07 19:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury w Czersku...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury w Czersku...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-14 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany