reklama
kategoria: Religia
22 maj 2020

Rosarium dla świata jako osobliwa forma wołania o zakończenie pandemii

zdjęcie: Rosarium dla świata jako osobliwa forma wołania o zakończenie pandemii / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Ostatnie dwa miesiące to dla wszystkich artystów trudny czas. Nowa codzienność zatrzymała ich w domach, choć wielu z nich nie zniechęciło to do tworzenia nowych produkcji. Dla wielu źródłem ogromnej siły i natchnienia jest wiara. Zespół Les Femmes przygotował koncert muzyki klasycznej będący jednocześnie wołaniem o zakończenie pandemii oraz troską o losy świata. A to wszystko w roku Jana Pawła II.
REKLAMA
Tytuł Rosarium został nadany nie bez powodu, gdyż odsyła słuchaczy do modlitwy różańcowej i związanej z nią czci oddawanej Róży Mistycznej. Jeszcze zanim różaniec przyjął znaną powszechnie formę, w klasztorach odmawiano 150 Psalmów Dawidowych. By ułatwić wiernym liczenie powtórzeń, wykorzystywali oni do modlitwy małe kamienie oraz sznurki z zaplecionymi nań węzełkami, odpowiadającymi każdemu z nabożnych wezwań, co również było pomocne w skupieniu.

Dopiero w XIII stuleciu różaniec ukształtował się w znanej każdemu postaci. W tym czasie cystersi porównali go do naręcza kwiatów ofiarowanych Matce Najświętszej. Kartuzi natomiast nadali modlitwie Ave Maria kształt, który do dziś jest połączeniem słów archanioła Gabriela w momencie Zwiastowania oraz pozdrowienia św. Elżbiety, z dodanym końcowym zwrotem błagalnym o pamięć w godzinie śmierci, co w tamtych czasach związane było z epidemią „czarnej śmierci”, która dziesiątkowała ludzi w średniowiecznej Europie.

Repertuar Rosarium został specjalnie ułożony na wzór jednej dziesiątki różańca, by zachęcić do kontemplacji i wspólnej modlitwy wznoszonej do Matki Boskiej za pośrednictwem sztuki dźwięków. Inicjujące różańcową cząstkę Ojcze Nasz oraz finalne Chwała Ojcu prezentują śpiewy zaczerpnięte z chorału gregoriańskiego, by podkreślić średniowieczne korzenie kultu maryjnego. Natomiast kolejne opracowania Ave Maria reprezentują różnorodne kompozytorskie wizje umuzycznienia Pozdrowienia Anielskiego powstałe na przestrzeni wieków.

Rosarium dla świata” to kontemplacyjne wołanie o zakończenie pandemii i opiekę nad całym światem. Jest to także nasza osobista odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do modlitwy za całą ludzkość - mówi Joanna Sobowiec - Jamioł z zespołu Les Femmes.

To nasze „Totus Tuus", tak szczególne i aktualne w roku Jana Pawła II. 10 wezwań „Ave Maria" śpiewamy w j. łacińskim, polskim, włoskim i francuskim, a cały koncert rozpoczyna kompozycja Vater Unser (Ojcze Nasz) Arvo Pärta. Projekt realizujemy wspólnie z Piotrem Jamiołem (skrzypce) i Arkadiuszem Farkowskim (fortepian), którzy na co dzień z nami współpracują - dodaje Natalia Krajewska-Kitowska.

Tym koncertem pragniemy okazać solidarność i wesprzeć wszystkie osoby walczące o swoje życie i zdrowie. Modlitwą obdarzamy całą służbę medyczną, wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Chcemy zanieść pocieszenie dla tych, którzy stracili bliskich i pokój serca tym, co lękają się o swoją przyszłość. Myślimy o osobach, dla których kwarantanna jest niełatwym wyzwaniem i sporym trudem. Wszystkim potrzebna jest nadzieja - podsumowuje Emilia Osowska.

Nagranie live zostało zrealizowane w Sanktuarium M.B. Królowej Matki Nadziei i św. Maksymiliana w Gdyni.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tuchola
3.1°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tucholi

kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Dom Strażaka, Bysław, ul. Strażacka 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury w Czersku...
wstęp biletowany