reklama
kategoria: Religia
5 czerwiec 2020

Wypowiedzi tygodnia - honorowi obywatele województwa kujawsko-pomorskiego

fot. nadesłane
Z okazji Święta Województwa prezentujemy sylwetki honorowych obywateli Kujawsko-Pomorskiego. Pierwszy tytuł został przyznany podczas uroczystej sesji sejmiku 7 czerwca 2010 roku. Do tej pory otrzymało go siedmioro zasłużonych i związanych z naszym regionem.
REKLAMA
Kardynał Józef Glemp, prymas senior Polski (7 czerwca 2010 r.)

Tytuł został mu przyznany w uznaniu zasług związanych z pełnieniem posługi najwyższego hierarchy polskiego Kościoła katolickiego w trudnych czasach PRL-u, a potem w latach transformacji ustrojowej. – Czynił to w sposób najbardziej godny. Nie byłoby takiej Polski, gdyby nie zasługi księdza prymasa. Możemy być dumni, że jest ksiądz prymas naszym krajanem z Inowrocławia – stwierdził w mowie powitalnej marszałek Piotr Całbecki.

Co jest najważniejsze w mojej posłudze jako prymasa w ciągu minionych 28 lat? Niewątpliwie, jest to udział w bezkrwawym przejściu z komunizmu do demokracji. To, że zmiana ustroju dokonała się bez większego rozlewu krwi, bez rewolucji, jest zasługą całego narodu i wielu instytucji, jednakże udział Kościoła w tych zmianach jest bardzo ważny. Dziękuję Bogu za tę łaskę, że mogłem w początkach mojej posługi czerpać ze wzoru danego przez prymasa Wyszyńskiego. Prymas bronił Kościoła, ale stawiał na dialog […] Dalej, w mojej pracy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski miałem silne oparcie w Papieżu Janie Pawle II. […] Postawa Papieża i jego nauczanie wpływały na jedność Episkopatu i na pokojowe utrwalanie się przekształceń ustrojowych – wspominał kardynał Glemp.

Prezydent Lech Wałęsa, pochodzący z Kujaw i Pomorza pierwszy przywódca „Solidarności” (19 października 2010 r.)

Panie prezydencie, jest pan wśród nas jako symbol, ale też jako człowiek, który wciąż ma nam wiele do powiedzenia. Nigdy pan nas nie opuścił i  wszystko co robił, robił dla naszej wspólnej ojczyzny. Spotykamy się  tu, w województwie z którego pan pochodzi i z którego są pana korzenie, aby za całe pana piękne życie podziękować. Proszę przyjąć słowa wdzięczności w imieniu przeszło dwóch milionów mieszkańców województwa  – powiedział w mowie powitalnej marszałek Piotr Całbecki.

Jestem bardzo wdzięczny, że zostałem doceniony. Nasze pokolenie dokonało nieprawdopodobnej rzeczy. Z epoki ziemi, granic, konfrontacji i wojen temu pokoleniu udało się wejść do epoki intelektu, informacji, globalizacji. Bez strzału, solidarnie. Tego dokonaliśmy - mówił podczas uroczystości prezydent Wałęsa.

Matka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, Marianna Popiełuszko (7 czerwca 2013 r.)

Darem Bożym jest życie, ale również śmierć na tej ziemi” – zwróciła się Pani do mnie tymi słowami wczoraj podczas powitania. (...) Jest głęboka mądrość w tych słowach, nie tylko dla ludzi głębokiej wiary, że śmierć nie musi oznaczać końca, może być darem dla innych, dać nowe życie. I za to świadectwo my, którym na nowo jest dane tę prawdę poznać i przyjąć,  dziś pragniemy okazać wdzięczność i podziękowanie – mówił w swym wystąpieniu, zwracając się do Marianny Popiełuszko, marszałek Piotr Całbecki.

 Pogodziłam się z wolą Bożą i przebaczyłam ludziom, którzy zadali śmierć mojemu synowi. Modlę się za nich, nie przeklinam – mówiła Popiełuszko.

Wirtuoz fortepianu zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafał Blechacz (6 czerwca 2016 r.)

„Światowy format pianisty, jego wkład w światową kulturę muzyczną, nieoceniony udział w życiu muzycznym regionu i w jego promocji, predestynuje tego wybitnego artystę do otrzymania tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Odczuwam w sercu ogromną radość, ogromne wzruszenie. Chciałbym podziękować tym wszystkim osobom, które postanowiły uhonorować mnie w tak uroczysty sposób. Chcę podkreślić, że te wszystkie wartości, które wyrastają z naszego regionu bardzo są mi bliskie i miały na pewno niemały wpływ na kształtowanie się mojej osobowości, na mój rozwój, zarówno ten ogólny, jak i muzyczny. Dzisiejszą datę traktuje jako pewien nowy etap. Oczywiście nadal będzie polegał na przybliżaniu muzycznego piękna wielu ludziom na całym świecie, ale też wartości ponadczasowych. We współczesnym świecie, który niestety bywa podzielony w różnych sferach, właśnie muzyka, sztuka, jest tą przestrzenią, w której możemy szukać porozumienia międzyludzkiego – mówił Blechacz.

Ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Andrzej Suski (19 grudnia 2016 r.)

To jego dziełem jest organizacja od podstaw struktur i instytucji naszej nowo utworzonej w 1992 roku diecezji. Uznając, że podstawą współczesnego społeczeństwa jest wspólnota lokalna, położył nacisk na budowę sfery służącej integracji społecznej i katolickiej formacji intelektualnej i duchowej. Biskup Andrzej – dla wielu mentor, dla wszystkich dobry gospodarz, człowiek dialogu -  jest postacią cieszącą się wielkim, niepodważanym i powszechnym szacunkiem – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Dziękuję za przyznanie mi honorowego obywatelstwa województwa. Wyróżnienie to wzrusza mnie i jednocześnie uświadamia mi jego symboliczne znaczenie, które rozkłada się na wiele osób, z którymi przez 25 lat w Toruniu mogłem współpracować. Pragnę wyrazić wdzięczność za współdziałanie z samorządami na różnych szczeblach, szczególnie za współpracę w obszarze działań społecznych. W moim sercu i sercu kościoła są zawsze trzy obszary: pomoc ludziom w potrzebie, szeroko rozumiana kultura, w tym sztuka sakralna i obszar, który nazywamy dialogiem społecznym. Ogromnie się cieszę, że temat dialogu jak złota nić przewija się w Toruniu przez kolejne lata – mówił podczas wystąpienia biskup Suski 

Prymas senior abp Henryk Muszyński, profesor teologii, biblista, podczas swojej posługi m. in. biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej, ordynariusz diecezji włocławskiej i metropolita gnieźnieński (7 czerwca 2019 r.)

„Jest tym, który dowiódł, że wspólna droga jest możliwa jeśli wyznaczy się wspólne cele i szczerze dąży do ich osiągnięcia. Jego życiorys splata się z losami naszych ziem. Poprzez posługę w diecezji pelplińskiej, włocławskiej i w końcu gnieźnieńskiej nie tylko współtworzy naszą historię, ale przede wszystkim trwale związał się z wieloma ludźmi, dla których jest mistrzem i prawdziwym przyjacielem” – czytamy w uchwale.

Pochodzę z pokolenia, które przeżyło dwa totalitaryzmy, ale doczekało się też wolności – stało się to dzięki świętemu Janowi Pawłowi II. Źródłem mojej nadziei jest fakt istnienia w Polsce samorządów. Samorządy są oparte na wzajemnym zaufaniu. We Włocławku JPII mówi, że nadzieję budujemy dzień po dniu, krok po kroku. Jan Paweł II mówił: „Wolność została nam dana i zadana”. Jako osoby zaangażowane w życie społeczne realizujemy jego testament wspólnie - respektując swoje niezależność i samodzielność – mówił podczas uroczystej sesji sejmiku prymas Muszyński 

Profesor Stanisław Dembiński, fizyk związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, specjalizujący się m. in. w optyce kwantowej i kwantowej teorii magnetyzmu; rektor toruńskiej uczelni podczas karnawału Solidarności (1980-1981) (7 czerwca 2019 r.)

„Prof. Dembiński to człowiek mądrego dialogu. Opartego na prawdzie i mocnych zasadach moralnych. Dał świadectwo tego, że są granice ustępstw. Za nimi może się bowiem kryć zło i nikczemność. Jego postawa jest wzorem dla nas, będzie też wzorem dla przyszłych pokoleń” – czytamy w uchwale.

30 lat temu […] konstruowaliśmy suwerenną i demokratyczną Trzecią Rzeczpospolitą. Jestem szczęśliwy, że dane mi było wziąć udział w wydarzeniach tamtych lat. W ciągu mojego życia związek z polskim szkolnictwem wyższym realizowałem na wielu forach. Jestem rad, że w województwie mamy trzy uniwersytety. Wysoko oceniam potencjał naukowy i dydaktyczny naszego regionu. W kontekście szkolnictwa i nauki w dniu patronalnym Jana Pawła II, wspominam 7 czerwca 1999 roku, gdy papież spotkał się z rektorami szkół wyższych w auli UMK. […] Słuchając wystąpienia papieża zapamiętałem te słowa „ stoją dzisiaj przed nauką, w tym także polską nauką, wielkie wyzwania. Niebywały rozwój postępu technicznego rodzi fundamentalne pytania o granice eksperymentu, o sens rozwoju technicznego, o granice ingerencji człowieka w środowisko naturalne. […] Dwadzieścia lat temu głos ten nie należał do chóru i miał swą wielką wagę. Przypomnienie go może przekonać wątpiących, że problem rzeczywiście istnieje – podkreślał podczas wystąpienia profesor Dembińsk


Zdjęcia honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego są dostępne na https://drive.kujawsko-pomorskie.pl/index.php/s/aHuV1nOJcntSi1y

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tuchola
2.8°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tucholi

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 19:00
miejsce
Tucholski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury w Czersku...
wstęp biletowany